Méně strachu - více odvahy


Víte, co je to strach? Víte jak jej zvládat? Pojďme se tedy podívat strachu na zoubek a nabrat trochu odvahy.

Ne vždy platí "čím více, tím lépe". A přesně tak to neplatí u strachu. Čím více máme zkušeností v životě, tím více máme strachů - a tím méně máme odvahy. Ano, používám zde množné číslo - strachů. Strach byla původně reakce organizmu na situaci, ve které mu hrozila smrt. Například smrt sežráním zvířetem nebo smrt hladem.

Jelikož ale taková smrt už hrozí pouze malému množství obyvatel z civilizovaných částí světa, musel si mozek najít jiné druhy strachu, aby se zaměstnal. A tak přišel se strachem "ze všeho". Každý si tak může vybrat, z čeho bude mít strach. Zdali ze špatné známky ve škole a nebo třeba z nevěry partnera. Je libo trošku strachu?

 

Dnešní menu

Strach z..........................................................Cena

- zaspání do práce..........................................cca 15 minut života denně
- pozdního příjezdu dopravního prostředku...cca 10 minut života denně
- učitelů, kolegů, nadřízených........................cca 45 minut života denně
- nenaplnění očekávání ostatních..................cca 120 minut života denně
- ztrapnění se před druhými...........................cca 90 minut života denně
- kousnutí od zvířete.......................................cca 3 minuty života denně
- odhalení našich tajemství............................cca 30 minut života denně
z nepoznání významu našeho světa.............cca 35 minut života denně
- ze smrti........................................................cca 45 minut života denně

Je nekonečný seznam strachů, ze kterého si každý den vybíráme ty, které se nám zrovna podle situace hodí. Ať už jde o "bezvýznamný" strach z pozdního příchodu do školy u dětí a nebo o významný strach z manipulátora v našem životě.

S každým strachem ale můžeme něco udělat. Každá situace má řešení.

 

Jak na to?

 

1) Změňte své poselství

Jaké poselství předáváte neustálým strachem?

Prvně si musíte své chování uvědomit. Strach máme většinou v situacích, které se neustále opakují. Opakují se proto, že vždy dáme šanci strachu, aby nás přemohl. Ale jaké poselství tím dáváme sobě, Vesmíru a druhým lidem včetně našich nejbližších a dětí? Poselství, že je přece normální mít strach. Že si tím každý projde. Že není špatné strach neustále prožívat.

Ale... Co když to je právě ta zásadní chyba? Co když jednou pro vždy si máte stát za tím, co chcete vy? Co když jednou pro vždy musíte odsunout strach na druhou kolej a prostě zakřičet "Já strach nemám a jdu do toho!!!!"

Protože dokud toto neuděláte. Dokud nezměníte svou reakci v situaci, kdy máte strach, budou se vám takové situace vracet jako bumerang. Budete neustále dostávat šanci, ale nic s tím neuděláte. A vaše poselství? Jakou generaci tím budeme vychovávat? Někomu řeknete, ať se nebojí a přitom vy sami se bojíte. Dětem řeknete, že mohou dosáhnout čehokoli, ale přitom jim nejdete příkladem.

Proto dnes čelte svým strachům - podívejte se jim přímo do očí. Dnes najděte odvahu na změnu svého poselství.

 

2) Najděte pomoc

Někdy stačí, že si o svém strachu popovídáme s přítelem nebo někým, komu věříme. Vyjádřený strach je poloviční. Najednou jakoby se nám uleví, protože už nejde o tajemství. Svěřte se někomu se svými obavami. Uvidíte, že řešení bude na dosah ruky.

Jedná-li se o strach, s jehož řešením je lepší vyhledat odborníka, udělejte to. Stejně jako platíte za elektřinu, která vám přijde životně důležitá, stejně životně důležitý je i váš psychický stav - život vaší duše. Nevíte-li si rady se životem, najděte kouče, terapeuta nebo konzultanta, který vám s tím pomůže. Nevíte-li, jak řešit strach z manipulanta a následnou strategii, najděte si specializované pracoviště, které se tím dnes a denně zabývá.

Existuje nekonečné množství řešení a technik, které můžete využít. Nebojte se toho. Vyřešte své nepohodlí a nespokojenost jednou pro vždy. Někdy i to, co se zdá nepravděpodobné, je právě to správné řešení pro vás.

 

3) Nevzdávejte to

Někdy máme tak velký strach, že nás od životní změny odradí jakýkoliv neúspěšný pokus o jeho překonání. Ale vy si uvědomte, že když jste si svůj strach tak dlouho pěstovali, je malá pravděpodobnost, že se jej zbavíte za jeden den. Nevzdávejte to. Hlavně to nevzdávejte. Podívat se do očí velkému strachu, bude náročné. Nebudu vám tady říkat, že ne.

Ale věřte, že pokud opravdu budete chtít, tak to všechno zvládnete. Stačí jeden krok - stačí ukázat Vesmíru, že už jste připraveni na změnu a pomoc přijde. Najednou budete moct využít nekonečné množství možností k vyřešení své situace, které jste do té doby neviděli, protože vám v tom bránil váš strach. Proto řešení svého života nevzdávejte. Všechno je možné.

 

Chcete si přečíst další články na toto téma? Klikněte na následující odkazy:

-->> Kdybyste to snad chtěli vzdát

-->> Jsem vítěz!

 

Přeji nám všem méně strachu a více odvahy. Odvahy do překonání strachu a odvahy ke změně poselství pro nás a další generace.

S láskou a úsměvem :) M.T.

Dne 1. září 2014